
AKTUALNOŚCI

Terapia karmienia dzieci z ASD i ARFID z uwzględnieniem AAC
- 2025-03-24
Rodzice często odczuwają presję, lęk, napięcie, w związku z niejedzeniem ich dzieci lub ograniczonym repertuarem spożywanych pokarmów. Pamiętajcie Drodzy Rodzice, że niejedzenie to wyzwanie/trudność, a nie porażka. Warto skorzystać z pomocy terapeutów specjalizujących się w problemach związanych z jedzeniem. Traktujcie niejedzenie jako blokadę, którą można odblokować, odnajdując wraz z dzieckiem i terapeutą odpowiednie klucze. Terapia jest procesem, który pomoże przezwyciężyć trudności.

Zaburzenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
- 2025-03-24
Nie bagatelizujmy problemów naszych dzieci. Słuchajmy ich, spędzajmy z nimi czas, dajmy im poczucie, że są dla nas ważne. Jest to niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju. Kiedy coś nas niepokoi, nie bójmy zgłosić się do specjalisty. Nie odkładajmy tej decyzji na później, ponieważ problemy będą się pogłębiały i pojawiały kolejne. Im wcześniej podejmiemy odpowiednie działania, tym mamy większe szanse, że nasze dziecko wyrośnie na szczęśliwego, radzącego sobie w codziennym życiu dorosłego.

Jak wspierać rozwój umiejętności komunikacyjnych u dziecka?
- 2025-03-24
Dziecko na początku uczy się komunikować ze światem tylko w interakcji z dorosłym, który powinien być dla niego odpowiednim partnerem komunikacyjnym, powinien umiejętnie „dostrajać się” do dziecka. Odpowiedni partner komunikacyjny to dorosły, który potrafi „czytać” sygnały wysyłane przez dziecko. To osoba, która dobrze obserwuje i reaguje adekwatnie na zachowania dziecka, osoba empatyczna..

I co dalej z Autyzmem
- 2024-03-30
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaburzenia ze spektrum autyzmu występują u więcej niż 1 na 100 osób. Statystyki mówią, że w Polsce jest około 400 tysięcy dzieci w spektrum autyzmu.

Inspiracje Do Przedszkolnej Śniadaniówki
- 2024-02-24
Statystyki wskazują, że trudności związane z jedzeniem u dzieci zgłasza ok 56-64% rodziców dzieci typowo rozwijających się, a odsetek ten rośnie w przypadku dzieci z wyzwaniami rozwojowymi. Wśród rodziców dzieci ze spektrum autyzmu skala ta dotyczy 80-90% przypadków, wzmożone trudności jedzeniowe mogą występować również u dzieci z ADHD, stanami lękowymi, depresją lub zaburzeniami odżywiania.

Jak stawiać dziecku granice?
- 2023-12-26
Granice pozwalają dziecku doświadczać świata w bezpieczny sposób, uczyć się jakie zachowanie jest dobre, a jakie złe, ale także jak reagować na zachowania innych by chronić swoje wartości.

Wpływ kontaktów terapeutycznych na rodziców dzieci z autyzmem
- 2023-08-16
Kontakt terapeutyczny ma zarówno bezpośredni jak i pośredni istotny wpływ na rodziców dzieci z autyzmem. Powodzenie terapii i owocna współpraca rodzic-terapeuta przekłada się wprost na jakość życia dziecka, pośrednio na jakość życia całej rodziny i samych rodziców.

Autyzm, a mózg - zmiany w rozwoju umysłowym dzieci z ASD
- 2023-05-05
Warto pamiętać by każde dziecko z zaburzeniem ze spektrum autyzmu i jego potrzeby traktować indywidualnie, gdyż nasilenie objawów może być zróżnicowane. Dzięki odpowiednio dobranej terapii i sprzyjającemu środowisku istnieje znaczna szansa na poprawę funkcjonowania dziecka.

Prawidłowa higiena snu
- 2023-02-05
Mówiąc o śnie trzeba wspomnieć o pojęciu “higiena snu”. Jest to pewna norma, opierająca się na szeregu różnych zaleceń, które mają poprawić jakość snu, wydłużyć czas jego trwania poprzez kształtowanie (albo zmianę) naszych przyzwyczajeń, zachowań i warunków środowiskowych. Zapraszamy do lektury.

AAC w pigułce
- 2022-11-06
Komunikowanie jest formą społecznego zachowania każdego człowieka, który każdego dnia wyraża i wymienia z partnerem komunikacyjnym swoje myśli i emocje. Wprowadzenie AAC - Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej zastępuje lub uzupełnia naturalną mowę oraz umożliwia osobom niemówiącym lub mówiącym w ograniczonym stopniu przekazywanie i odbieranie komunikatów.
Nasz adres
Niepubliczny Punkt Przedszkolny Effectis (NPP Effectis)
URSYNÓW - KABATY
ul. Pod Lipą 1 lok. U-2, 02-798 Warszawa
MOKOTÓW - SŁUŻEW
ul. Modzelewskiego 8 lok. U-1, 02-679 Warszawa, domofon 890
+48 505 868 502
+48 515 591 870