HIPOTERAPIA
Czym jest? - To forma rehabilitacji psycho-ruchowej, do której stosuje się konia. Jest jedną z form rehabilitacji oddziałującej jednocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie. Hipoterapia jest ściśle ze sobą powiązana z innymi metodami rehabilitacyjnymi i terapeutycznymi i w pełni korzysta z ich dorobku naukowego.
Celem terapii z elementami jazdy konnej jest przywrócenie podopiecznym sprawności fizycznej i psychicznej w możliwym do osiągnięcia zakresie. Hipoterapia stanowi jeden z elementów rehabilitacji leczniczej i jako taka jest prowadzona przez specjaistę z uprawnieniami.
Hipoterapeuta pełni rolę asekurującą, zapewniając bezpieczeństwo oraz rolę przewodnika w kontakcie ze zwierzęciem. Hipoterapeucie i dziecku podczas zajeć - towarzyszy opiekun podopiecznego.
Konie stosowane w hipoterapii dobiera się starannie pod kątem pożądanych cech, muszą one być m.in.: łagodne, posłuszne, o odpowiedniej budowie i wieku, ponadto, koń powinien być dobrany do jeźdźca, do jego wzrostu i potrzeb rehabilitacyjnych.
Można wyróżnić kilka form hipoterapii:
-
Terapia ruchem konia - polega na biernym poddawaniu pacjenta ruchom konia.
-
Fizjoterapia na koniu - jest to gimnastyka lecznicza na koniu, polega na wykonywaniu przez podopiecznego ćwiczeń na koniu.
-
Psychopedagogiczna jazda konna i wotyżerka - wskazana dla osób z problemami emocjonalnymi, psychicznymi oraz z upośledzeniem umysłowym. Terapia odbywa się zgodnie z zaleceniami psychologa, psychoterapeuty. Obejmuje zajęcia zarówno na koniu jak i przy koniu.
-
Terapia kontaktem z koniem - najważniejsza w tej formie terapii jest więź emocjonalna podopiecznego z koniem. Stosowana jest głównie u osób z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi, a także w przypadku występowania przeciwwskazań do jazdy konnej
Pozytywny wpływ hipoterapii:
- korygowanie postawy ciała;
- regulacja napięcia mięśniowego;
- kontakt z przyrodą, działanie motywacyjne;
- doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni, schematu własnego ciała, poczucia rytmu;
- stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego;
- zwiększenie poczucia własnej wartości, zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych;
- rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych
- przekazywanie wzorca chodu /dla podopiecznych chodzących samodzielnie w nieprawidłowym wzorcu, uczących się chodzić oraz siedzących samodzielnie, ale niestabilnie/
Inną szczególną cechą hipoterapii są możliwości pracy z dziećmi autystycznymi, ponieważ, jak zauważył Monty Roberts osoby autystyczne i konie wykazują wiele podobieństw w postrzeganiu, reagowaniu i porozumiewaniu się.