ADOS 2 – protokół obserwacji do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu
ADOS 2 - jest wykorzystywany do diagnzowania zaburzeń ze spektrum autyzmu, dostarcza informacji na temat aktualnego funkcjonowania osoby badanej, bazując na obserwacji jej zachowania. Pozwala na diagnozowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także na ocenę zmian zachodzących w czasie czy w toku interwencji. Może dostarczać informacji pomocnych w planowaniu oddziaływań terapeutycznych. Umożliwia ocenę zachowania osoby badanej w zakresie komunikowania się, uczestniczenia w interakcjach społecznych oraz wykorzystania materiałów i przedmiotów w zabawie. Pozwala także na ocenę występowania (w trakcie przeprowadzania badania) ograniczonych i nieelastycznych zachowań. Składa się z pięciu modułów (wersji) przeznaczonych dla badanych różniących się wiekiem i poziomem rozwoju ekspresji językowej. Narzędzie umożliwia dobranie procesu diagnostycznego na podstawie umiejętności osoby badanej w zakresie ekspresji językowej oraz wieku chronologicznego.
Porównanie wyniku z odpowiednim dla danego modułu progiem odsiewowym pozwala na określenie, czy zachowanie badanego wskazuje, czy nie wskazuje na zaburzenia ze spektrum autyzmu, a w przypadku najmłodszych badanych (w wieku poniżej 31 miesięcy) – na określenie stopnia, w jakim zachowanie dziecka budzi niepokój.
W ADOS 2 opracowano wyniki porównawcze umożliwiające porównanie nasilenia symptomów zaburzeń ze spektrum autyzmu badanego dziecka z wynikami innych dzieci będących w tym samym wieku i na tym samym poziomie rozwoju językowego. Wynik może być również wykorzystany do interpretowania indywidualnych zmian w poziomie nasilenia symptomów zaburzeń ze spektrum autyzmu zachodzących u badanej osoby w miarę upływu czasu.